Kompozytorzy

KOMPOZYTORZY


Wiesław Małucha

Wiesław Małucha – jest absolwentem P.SZ.M. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie fortepianu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Był dyrektorem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Oddział we Wrocławiu. Od ponad 20 lat oddaje się pasji tworzenia muzyki również z myślą wykorzystania swojej twórczości do promocji Wrocławia i regionu. Jego muzykę cechuje bogactwo oryginalnych pomysłów melodycznych, które w połączeniu z czystą i naturalną harmonią i ciepłą barwą instrumentów pozwalają odbiorcy na pełne wyciszenie się i udział w podroży muzycznej w nieznane mu dotąd zakątki. Śmiało można zakwalifikować tę muzykę do leczących zarówno ciało i duszę, co potwierdzają liczne opinie jej słuchaczy.

Kompozycje Wiesława Małuchy wykonywane już były we Wrocławiu m.in. w NFM, Sali Koncertowej Radia Wrocław, Oratorium Marianum, Synagodze pod Biłaym Bocianem, Klubie Muzyki i Literatury, Klubie garnizonowym, i innych wrocławskich placówkach kultury. Wykonawcami byli tacy soliści jak József Lendvay, Viktor Kuznetsov, Tomasz Strahl, Gracjan Szymczak, Krystian Danowicz oraz Marcin Grabosz we własnych opracowaniach koncertów fortepianowych. Zespoły , które wykonywały muzykę tego kompozytora to „Orkiestra Wszechczasów” pod dyrekcja Mariusza Dziubka, Filharmonicy Wrocławscy oraz kwartet „Con Vigore” w opracowaniu i pod dyrekcją artystyczną prof. Tadeusza Zatheya, wrocławski kwartet „The Sound Quartet” i aktualnie Orkiestra Symfoniczna FU i Zespół Solistów „Ricordanza” pod kierownictwem artystycznym dr hab. Viktora Kuznetsowa, także z udziałem pianistów jak Barbara Karaśkiewicz i Marcin Grabosz we własnych opracowaniach kompozytora. Podczas specjalnego koncertu dedykowanemu Tomaszowi Stańce jego muzykę wykonali uczestnicy warsztatów New York Jazz Masters 2018 w opracowaniu Deny DeRose. W roku 2012 w głosowaniu radiosłuchaczy i internautów został laureatem I edycji konkursu „Kawałek Wrocławia” za piosenkę „Pokochaj Wrocław” z własną muzyką i tekstem.

Od 2013 r. jest założycielem i fundatorem „Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu”, która opracowała i wdraża takie projekty jak: „Muzyka Wrocławska”, „Relaksujące Podróże Melomana Odkrywcy” i „Wrocław – Stolica Muzyki”. Intencją fundacji jest inspirowanie i wspieranie regionalnej twórczości artystycznej i przedsięwzięć jej towarzyszących, realizowanych na wyłączność dla Wrocławia i regionu. Jest inicjatorem i współzałożycielem w roku 2018 Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu, w której pełni funkcję dyrektora programowego.